قفل سخت‌افزاری

در زمان تهیه نرم‌افزار، یک عدد قفل سخت‌افزاری به شما داده خواهد شد که شبیه فلش است و به صورت زیر می‌باشد:

این قفل سخت‌افزاری به پورت usb سیستم شما وصل می‌شود، به صورت خودکار توسط سیستم شناسایی می‌شود و نیاز به هیچگونه درایوری برای نصب ندارد و بلافاصله بعد از وصل، قابل استفاده است. قبل از استفاده از نرم‌افزار این قفل را به یکی از پورت‌های usb همانند فلش وصل کنید و پس از آن نرم‌افزار را اجرا کنید.

هر یک از قفل‌های سخت‌افزاری یک شماره سریال یکتا دارند که در پایین صفحه اصلی قابل مشاهده است. این شماره سریال برای فعال‌سازی و پشتیبانی نرم‌افزار نیاز است و در صورت درخواست واحد پشتیبانی از شما، آن را ارائه نمایید.

توجه کنید که ویژگی‌های قابل خرید نرم‌افزار و دیگر اطلاعات نرم‌افزار در این قفل سخت‌افزاری تعیین شده است، لذا در نگهداری آن دقت فرمایید. همچنین چنانچه قابلیت های جدیدی برای نرم افزار خود خریداری کرده باشید، واحد پشتیبانی جهت افزودن این قابلیت ها به سیستم شما ریموت خواهد شد و اطلاعات را به قفل شما وارد می کند، لذا همکاری لازم را با واحد پشتیبانی داشته باشید.

یکی از قابلیت‌های این قفل سخت‌افزاری، چند کاربره بودن آن است، بدین معنا که چنانچه در نظر دارید برای چندین سیستم کامپیوتر خود، نرم‌افزار حسابداری تهیه نمایید، نیاز نیست برای تک‌تک سیستم‌ها قفل سخت‌افزاری تهیه نمایید، تنها کافی است برای یک سیستم (سرور) قفل سخت‌افزاری تهیه نمایید و سیستم‌های دیگر (کلاینت) تحت شبکه می‌توانند از قفل سیستم سرور استفاده نمایند. در حال حاضر، حداکثر 3 کاربر می‌توانند همزمان به قفل سخت‌افزاری تحت شبکه متصل شوند.

به منظور استفاده قفل سخت‌افزرای تحت شبکه، گام‌های زیر را اجرا می‌کنیم:

1. فایروال را خاموش کنید و یا پورت 9151 را باز بگذارید.

2. در مسیر نصب برنامه در پوشه data فایلی به نام lock.xml وجود دارد که محتویات آن به صورت زیر است:

<lock>

  <ip_address>localhost</ip_address>

</lock>

در حالتی که قفل سخت‌افزاری به صورت تک کاربره بر روی یک سیستم استفاده شود، محتویات داخل " ip_address " به صورت "localhost" می‌باشد و در واقع می‌گوید که به قفل سخت‌افزاری متصل به کامپیوتر فعلی وصل شود. اما در حالت شبکه، به جای "localhost" آی پی سروری که قفل سخت افزاری به آن متصل است، را وارد می‌کنیم. به عنوان مثال، فرض کنید که قفل سخت‌افزاری روی سرور با آی پی "192.168.1.2" نصب شده است و می خواهیم بر روی کلاینت با آی پی "192.168.1.5" تنظیمات قفل را انجام دهیم. در این حالت، تنظیمات قفل بر روی کلاینت به صورت زیر خواهد بود:

<lock>

  <ip_address>192.168.1.2</ip_address>

</lock>

در کامپیوتر سرور نیاز به تغییراتی در فایل lock.xml آن نیست.

3. در صورت باز بودن نرم افزار بر روی کلاینت، آن را بسته و دوباره باز می کنیم. در صورتی که موارد به درستی وارد شده باشند، برنامه بدون هیچ مشکلی به قفل سخت افزاری سرور نصب شده و اجرا می شود.

 

فیلم آموزشی این بخش را می‌توانید در زیر مشاهده کنید: