رفتن به مطلب

vrazm

Members
 • تعداد ارسال ها

  25
 • تاریخ عضویت

 • آخرین بازدید

تمامی مطالب نوشته شده توسط vrazm

 1. یکی از موارد مهمی که در اجرای نرم‌افزارها به ویژه حسابداری باید مدنظر قرار گیرد، گرفتن فایل پشتیبانی (backup) به صورت دوره‌ای (روزانه، هفتگی و … بسته با اهمیت کار) از برنامه است. این کار در خود نرم‌افزار قابل انجام است. اما چنانچه این کار را انجام نداده‌اید، برنامه به صورت پیش‌فرض در هر خروج از نرم‌افزار، بازه 60 دقیقه‌ای و در به‌روزرسانی و عملیات مهم یک نسخه مجزا فایل پشتیبان را تهیه می‌کند که مسیر پیش‌فرض آن در پوشه C:\dbbackups است. با داشتن آخرین فایل پشتیبان نرم‌افزار قادر خواهید بود پس از نصب برنامه از داخل نرم‌افزار و یا فایل Restore.exe در پوشه برنامه، برنامه را به آخرین وضعیت آن بازگردانید.
 2. جهت رفع مشکل اتصال به پایگاه داده، موارد زیر را بررسی نمایید. 1. در پوشه نصب برنامه، وارد پوشه data شده و فایل db.xml را با برنامه notepad باز نمایید. ساختار برنامه به صورت پیش‌فرض به صورت زیر است: <?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?> <database> <instance></instance> <server>localhost</server> <dbname>PishgamDB</dbname> <username>sa</username> <password>#####</password> </database> چنانچه تغییر دیگری در نام پایگاه داده و یا نام کاربری و رمز عبور آن داده شده، از صحت آن اطمینان حاصل فرمایید. همچنین در صورت قرار داشتن پایگاه داده در شبکه روی هاست دیگر، تنظیمات شبکه و فایروال سیستم را بررسی نمایید. 2. در منوی start به بخش All Programs رفته، در پوشه Microsoft SQL Server 2014 وارد پوشه Configuration Tools رفته و نرم‌افزار SQL Server 2014 Configuration Manager را اجرا می‌کنیم. در پانل سمت چپ بر روی SQL Server Services کلیک کرده، در سمت راست سرویس‌های مربوطه نمایش داده خواهد شد. در این حالت باید سرویس SQL Server (MSSQLSERVER) باید در حالت اجرا (سبز رنگ) باشد، در غیر اینصورت بر روی آن کلیک کرده و گزینه start را انتخاب می‌کنیم.
 3. این خطا عنوان می‌کند که برنامه قادر به ارتباط با پایگاه داده نمی‌باشد. این خطا در حالت‌های زیر رخ می‌دهد: 1. سیستم عامل مورد نظر پایین‌تر از ویندوز 7 است و یا سرویس پک 1 روی آن نصب نیست. 2. قبلا برنامه نصب بوده و حذف شده و اکنون قصد داریم دوباره نصب کنیم. در این حالت چنانچه بخواهیم پایگاه داده کاملا حذف شود، برنامه Microsoft SQL Server 2014 را حذف نموده، برنامه نصب را بسته و دوباره اجرا می کنیم. اگر بخواهیم پایگاه داده جاری حفظ شود، همانند بند 2 سوال بعدی عمل کرده و نصب را ادامه دهید.
 4. خیر، فایل نصبی برنامه تمام پیش‌نیازهای مورد نیاز خود را شناسایی کرده و به صورت خودکار آن‌ها را نصب می‌کند و کاربر نیازی نیست هیچ کار دیگری انجام دهد.
 5. جهت اجرای نر‌افزار، نیاز است که ابتدا آن را فعال کنید و این کار با وارد نمودن کد فعال‌سازی انجام می‌گردد. جهت دریافت کد فعال‌سازی، دو روش تعبیه شده است: فعال‌سازی از طریق اینترنت: چنانچه سیستم شما به اینترنت متصل باشد، با کلیک بر روی دکمه “اتصال اینترنت” کدی برای شماره موبایل ثبت شده شما (شماره‌ای که هنگام خرید نرم‌افزار ثبت کرده‌اید) ارسال می‌شود. با وارد کردن آن، فعال‌سازی نرم‌افزار انجام می‌شود. فعال‌سازی با لایسنس: در صورتی که دسترسی به اینترنت ندارید و یا می‌خواهید با لایسنس نرم‌افزار را فعال کنید، از این روش استفاده می‌شود. در این حالت کد لایسنس را از شرکت تهیه نموده وبا وارد کردن آن، نرم‌افزار فعال می‌شود.
 6. حداقل سیستم عامل مورد نیاز، ویندوز 7 سرویس پک 1 می‌باشد و بر روی تمامی ویندوزهای 8 و 10 قابل نصب است. توجه داشته باشید که حتما سرویس پک 1 روی ویندوز 7 نصب شده باشد. جهت بررسی آن، در کنترل پانل به قسمت System بروید، در قسمت Windows Edition، باید عبارت Service Pack 1 درج شده باشد.
 7. کتاب حسابداری مقدماتی، شاخه کاردانش، رشته حسابداری مالی hesabdari-mogadamati-(www.pishgamac.ir).pdf
 8. در این بخش کتاب های حسابداری در سطح مقدماتی را قرار می دهیم.
 9. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  دوره مالی نتايج واقعی عمليات مؤسسه را، به طور دقيق و قطعي، فقط مي توان در پايان اجراي عمليات آن و پس از وصول مطالبات، فروش دارايي ها و اجراي تعهدات و پرداخت بدهي ها، تعيين كرد. اما استفاده كنندگان از اطلاعات مالي نمي توانند براي دريافت اطلاعات تا آن زمان تأمل كنند. بنابراين عمر طولاني يك مؤسسه به دوره هاي زماني مساوي كوتاه تر ) معمولاً يكساله تقسيم مي شود و براي هر دوره گزارشهاي مالي جداگانه ای ارائه مي گردد. به اين دوره هاي زماني اصطلاحاً دوره مالی حسابداری مي گويند. هر دورۀ مالي را كه برابر يك سال كامل رسمی هر کشور باشد سال مالی می گویند.
 10. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  ماهيت حساب ها از عناصر معادلۀ اساسي حسابداري، حساب های مربوط به دارايي ها ماهیت بدهکار و حساب های مربوط به بدهي ها و سرمايه، ماهیت بستانکار دارند. حسابهای درآمد نیز از این نظر، مشابه حساب سرمایه، ماندۀ بستانکار و هزینه ها برعکس حساب سرمایه، مانده بدهکار دارند.
 11. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  سرمايه حق مالي مالك يا مالكان يك مؤسسه نسبت به دارايي هاي آن سرمایه ناميده مي شود. در هر زمان با كسر كردن بدهي هاي يك مؤسسه از دارايي هاي آن، مبلغ سرمايه به دست مي آيد.
 12. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  پيش دريافت هرگاه مؤسسه قبل از تحويل دادن كالا يا ارائۀ خدمات به ديگران وجهي از آنها دريافت كند، به آن پيش دريافت مي گويند
 13. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  وام پرداختني مبالغی را که مؤسسه از بانکها و مؤسسات اعتباری و یا سایر اشخاص دریافت کرده است و باید آن را، ظرف مهلت مشخصی به صورت اقساط یا یکجا بازپرداخت کند، وام پرداختنی مي گویند.
 14. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  اسناد پرداختني بدهی هايی را که مؤسسه بابت آن چک، سفته یا برات تحویل طلبکاران داده است ، اسناد پرداختنی می گویند. چنانچه سررسید اسناد پرداختنی از تاریخ تنظیم ترازنامه یک سال یا کمتر باشد به عنوان اسناد پرداختنی کوتاه مدت و چنانچه سررسید آنها بیشتر از یک سال باشد به عنوان اسناد پرداختنی بلند مدت طبقه بندی میشود.
 15. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  حساب هاي پرداختني بدهی های مؤسسه به دیگران را که بابت آن چک، سفته یا برات تحویل نشده است ،حسابهای پرداختنی می گویند.
 16. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  بدهي ها تعهداتي كه يك مؤسسه در مقابل اشخاص و مؤسسات ديگر دارد و از معاملات و رويدادهاي گذشته ناشي شده است و بايد از طريق پرداخت پول، تحويل كالا، انجام دادن خدمت يا انتقال ساير اقلام دارايي تسويه شوند بدهی ناميده مي شود. بدهي ها معمولاً از خريد نسيۀ دارايي ها، اخذ وام ها، برقراري ماليات و ايراد خسارت به ديگران ناشي مي شود. درحقیقت بدهی، طلب دیگران از مؤسسه می باشد.
 17. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  پیش پرداخت هرگاه مؤسسه قبل از تحویل گرفتن دارایی و یا خدمات، وجهی را به دیگران پرداخت کند، پیش پرداخت نامیده می شود.
 18. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  اموال، ماشین آلات و تجهیزات دارايی هايی که برای انجام عملیات مؤسسه مورد استفاده قرار می گیرند و عمر بیشتر از یک سال دارند و جنبۀ مصرفی نداشته باشند تحت عنوان اموال، ماشین آلات و تجهیزات طبقه بندی می شوند. این دارايي ها را اغلب دارايی ثابت نیز می گویند. زمين، ساختمان، ماشین آلات تولید، وسايل نقليه و اثاثه اداري نمونه هايی از این دارايی ها هستند.
 19. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  موجودي های مواد و كالا موجودي های مواد و كالا به دارايی هائی اطلاق میشود که به منظور فروش یا استفاده از آن در ساخت محصول یا مصرف آن برای ارائۀ خدمات، نگهداری مي شود. موجودی هايی که به منظور فروش نگهداری می شوند، موجودی کالا و موجودی هايی را که به منظور استفاده در ساخت محصول و یا ارائۀ خدمات نگهداری می شوند گزارش می شوند، موجودی مواد می گویند.
 20. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  اسناد دریافتنی اسناد دریافتنی شامل مطالبات مؤسسه از دیگران است که بابت آن سفته، چک یا برات از شخص بدهکار دریافت شده است. چنانچه سررسید اسناد دریافتنی یک سال یا کمتر باشد به عنوان اسناد دریافتنی کوتاه مدت و چنانچه سررسید آنها بیشتر از یک سال باشد به عنوان اسناد دریافتی بلند مدت طبقه بندی می شود.
 21. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  حساب های دریافتنی حساب های دریافتنی شامل مطالبات مؤسسه از دیگران مي باشد که برای آن سفته، چک یا برات دریافت نشده است.
 22. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  وجه نقد وجه نقد عبارت است از موجودی نقد و سپرده های دیداری نزد بانکها و مؤسسات مالی، اعم از ریالی و ارزی. چنانچه وجه نقد در مؤسسه نگهداری شود، آن را در قالب حساب صندوق و چنانچه نزد بانکها نگهداری شود، آن را در قالب حساب بانک گزارش مي نمایند.
 23. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  گزارش های مالی محصول نهایی سیستم اطلاعاتی حسابداری، گزارش های مالی می باشد. در مفهوم عام هرگونه گزارشی که از سیستم اطلاعاتی حسابداری استخراج شود، گزارش مالی نامیده می شود. مهم ترین قسمت گزارش های مالی صورت های مالی می باشند که در پایان هر سال مالی تهیه می شود.
 24. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  ترازنامه ترازنامه گزارشی است که وضعیت مالی یک شرکت را در یک تاریخ مشخص نشان می دهد . این گزارش است T شامل داراییها و استهلاك هاي مربوطه و بدهی ها و سرمایه شرکت می باشد .ترازنامه مانند حساب که در سمت راست آن داراییها و استهلاك ها و ذخیره هاي مربوط به حسابهاي دریافتنی درج می شود و در سمت چپ آن بدهی ها و سرمایه شرکت نشان داده می شود .
 25. vrazm

  تعاریف و مفاهیم اولیه

  گزارش سود و زیان صورت سود و زیان گزارشی است که عملکرد یک شرکت را در ارتباط با یک دوره مالی نشان می دهد .این گزارش شامل تمام درآمدها و هزینه هاي شرکت در طی یک دوره مالی می باشد که از تفاوت میان آنها سود یا زیان دوره مالی بدست می آید .چنانچه درآمدها بیشتر از هزینه ها باشند سود وجود خواهد داشت و اگر هزینه ها بیشتر از درآمد ها باشند زیان وجود خواهد داشت .
×
×
 • اضافه کردن...